Tyto webové stránky používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies.

17.03.2021

Jak si vybrat svatebního fotografa?

Jak si vybrat svatebního fotografa?

Výběr svatebního fotografa je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před svatbou zařídit. Myslím si totiž, že to, co vám zbyde i po svatebním dni, je to, na čem nejvíce záleží. V dnešní době nabízí fotografování svateb mnoho a mnoho fotografů, ovšem kvalitou a výstupem se mohou mnohdy až dramaticky lišit. Není proto radno výběr podcenit. Níže naleznete pár mých tipů, jak vybrat profesionálního fotografa na svatbu, abyste měli svatební den zaznamenaný přesně podle vašich představ.

Osobnost fotografa

Svatební fotograf s vámi stráví jeden z nejdůležitějších dní vašeho života, proto je velmi podstatné, abyste si sedli i jako lidé. Aby vznikly přirozené fotografie, musíte se i při focení chovat nenuceně a to nepůjde, pokud vám fotograf nebude sympatický a bude vám např. připadat arogantní nebo nepříjemný. 

Skvělou možností, jak se navzájem „oťukat“ je možnost předsvatební schůzky, kterou všem svým klientům automaticky nabízím. Pokud to ale z nějakého důvodu nejde, v dnešní době lze schůzku vyřešit i online (třeba přes videohovor), případně už z např. e-mailové komunikace poznáte mnoho.

Já sama se snažím přistupovat ke každému maximálně individuálně - ptám se, jak bude svatební den probíhat, abych věděla, co čekat. Zajímá mě i styl svatby a samozřejmě místo (případně místa). Nejsem konfliktní člověk, naopak spíše introvertní a snažím se jednoduše „splynout“ s ostatními svatebčany, aby ani nevěděli, že k nim nepatřím. Zatím se mi vždy tato strategie vyplatila a vznikly tak báječné přirozené snímky. Snažím se fotografované lidi fotit co nejméně nápadně, bez nějakých strojených póz. U portrétního focení novomanželů ale nemám problém lehce navést, aby byly snímky co nejlepší. S tím souvisí i další bod:

Styl focení

Stylů focení je velmi mnoho a je jen na vašem vkusu, jaký se líbí vám. Někteří fotografové velmi zvýrazňují barvy, jiní je zase částečně tlumí. Někteří fotí více zdálky s více „odpíchnutým“ pozadím, jiní více zblízka. Ani jedno není špatně nebo dobře, záleží čistě na tom, co se vám více líbí a jak chcete mít svatbu zachycenou vy. Důrazně proto doporučuji, abyste si prohlédli portfolio svatebního fotografa, nad kterým uvažujete a dle toho se rozhodli. Moje portfolio najdete ZDE.

Sama se snažím fotit svatbu jako reportáž, až na novomanželské párové focení, které fotím spíše umělecky. To znamená, že v rámci svatebního dne, ať už se jedná o obřad nebo hostinu, se do dění absolutně nevměšuji a jsem tichý pozorovatel s foťákem v ruce. V průběhu dne fotím jak na širší ohnisko (díky čemuž zachytím i více z „pozadí“ akce - divák je tak vtažen více přímo do děje, typicky je to krájení dortu), tak i na delší, díky čemuž zase vznikají zajímavé detaily či momenty, které se dějí dál a nepotřebují pro „odvyprávění“ i mnoho z okolního prostředí (často děti na svatbě). Detaily mám obecně moc v oblibě a ráda zachycuji drobnosti, které ale ještě lépe pomáhají vykreslit váš svatební den.

Novomanželské focení fotím obecně spíše na delší ohniska, aby byli novomanželé citlivě „odděleni“ díky hloubce ostrosti od pozadí a vznikly tak nádherné párové snímky. Mně se takové fotky z focení novomanželů líbí nejvíce, takže pokud i vám, jsem váš člověk. 

Kdy svatebního fotografa začít hledat?

Při plánování svatby je toho hodně, co je potřeba zařídit. Některé věci tolik nespěchají a jiné zase musí být vyřízené co nejdříve. Obecně bych řekla, že vybrat a oslovit svatebního fotografa je ideální minimálně půl roku až rok před chystanou svatbou. V tu dobu byste ale měli mít už vybraný termín a místo (nebo alespoň město či oblast), protože to jsou věci, které bude svatební fotograf určitě chtít vědět. Čím více „lukrativní“ svatební termín máte, tím větší pravděpodobnost je, že už je svatební fotograf zabookovaný. Pokud máte termín mimo hlavní svatební sezónu, která je přibližně od června do září, obvykle nebudete mít takový problém fotografa sehnat, ovšem stejně není radno to podceňovat a lepší je se ozvat dříve, než pozdě.

Fotky ze svatebního dne si budete prohlížet ještě mnoho let po svatbě, takže výběr nenechávejte na poslední chvíli, abyste se nemuseli spokojit s fotografem, který není úplně podle vašich představ. 

Kolik stojí svatební fotograf?

Cena svatebního focení závisí samozřejmě na mnoha parametrech. Rozhodně bych ale neradila, aby toto bylo hlavní kritérium u výběru svatebního fotografa. Doporučuji nejprve prohlédnout portfolio a zjistit, zda se vám práce fotografa líbí a až poté řešit cenu. Pokud by byla naprosto mimo váš rozpočet, pak vám nezbyde, než hledat někoho jiného, ale hledat svatebního fotografa podle toho, který je nejlevnější, pravděpodobně nebude ta nejlepší cesta. Ač se to možná nemusí zdát, svatební fotografie je jako disciplína velmi náročná - ať už na techniku, která musí být profi (a to něco stojí) nebo na zkušenosti (které se získávají léty focení). Levní fotografové buď nemají dostatečně dobré vybavení a nebo zkušenosti. Obojí je ale při zachycení vašeho svatebního dne nezbytné, abyste dostali co nejlepší výsledky, jaké si přejete.

Já sama mám ve svém fotovybavení spoustu peněz, ovšem jsem si díky tomu jistá, že se na svou techniku mohu spolehnout a dodám kvalitní fotografie, i když bude třeba pršet nebo budou špatné světelné podmínky.

Kolik za svatební fotografie zaplatíte ale samozřejmě závisí i na rozsahu požadované služby. Někomu stačí zachytit pouze obřad, ale někdo chce mít kvalitní vzpomínky na celý den, od počátečních příprav až po večerní zábavu. Toto vše je dobré rozmyslet ještě předtím, než fotografa oslovíte, abyste pak byli schopni poptat přesně to, co si přejete.

Závěrem

Doufám, že vám tento článek alespoň trochu pomohl v tom, jak si vybrat svého fotografa na svatbu. Vybírejte podle vašeho vkusu a stylu, který se vám líbí a dejte i na svůj pocit, jaký z fotografa máte. 

Líbí se vám svatební fotografie ode mne? Nebo se chcete jen na něco nezávazně zeptat? Napište mi přes kontaktní formulář níže!

Pojďme se potkat

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Eliška KadlecováIČO: 07383959

Zapsána v živnostenském rejstříku u Městského úřadu Hradec Králové.